April 26, 2015

Ilusaimaid eestikeelseid sõnu

Istun oma toas, rüüpan kummeliteed, mõtlen mõned tunnid tagasi nähtud ooperile "Carmen", loen Õpetajate Lehte ja Müürilehte, lehitsen oma vanu kirjandeid, pomisen endamisi Liivi ja Alliksaare luuleridu, sirvin suurt raamatukuhja ja kuulan kordamööda Vivaldit ja Pärti. Homme hommikul istun nõnda tuttavaks saanud koolimajas ja kirjutan eesti keele riigieksamit. Nüüdseks on purunenud pea kõik mu helesinised unistused, et Jürgen Ligi mu ahastavast eksamipostitusest tuld võtab ja eksami täielikult ümber reformib. Muidugi jääb veel õhkõrn lootus, et ta homme hommikul paar minutit enne kümmet, keel vestil, uksest sisse tormab ja õhku ahmides käed taeva poole tõstab, tuues kuuldavale ahastava karje: "Pidage! Pidage! Ma ei saa lasta sel sündida!"
Tegelikult pole vahet, milline see kirjutamisülesanne tuleb - laia sõnavara tasub näidata kõigest hoolimata! Mõtlesin natuke ja kogusin enda maitse järgi kokku kõige kaunimad sõnad, mis eesti keeles leiduvad. Usun, et nende vaatamine vahetult enne eksamit ei jookse kindlasti mööda külgi maha. Iseasi, kas ma suudan pärast oma paatusest nõretavat stiili vaos hoida.

Siin nad on: ilusaimad eestikeelsed sõnad!
söandama, mattuma, ihkama, õrn, võbelema, suisa, habras, hingama, mähkuma, ihnama, viiv, sõge, malbe, pelk, magus, lõhn, tõik, värelema, sulnis, vankumatu, joovastus, härmatis, joobuma, lootus, meelas, tihkama, priius, kippuma, sume, näiv, öö, hurm, eha, hõrk, kumisema, kõhklema, rusuma, hingeldama, üürike, leebuma, tärkama, ahastama, köitma, sõs(t)ar, nüanss, ajatu, sünkjas, sõõm, lõõmama, nõtke, ahas, siiras, lõimuma, kurtma, hoomama, tõrges, klaasistuma, hõõguma, kõrkjas, peegeldama, süüvima, suubuma, ammutama, õhkama, süttima, anduma, jäätuma, mõrkjas, tärin, ammenduma, härras - härdalt, kütkestama, nõrkema, kimbutama, sumbuma, janunema, köömes, keeletu, söakas, päädima, maik, möönma, üdini, ajendama, kõõluma, hillitsema, nõretama, lummama, pärlendama

Kindlasti pole loetelu lõplik, ent nii mu sõnavara kui ka kujutlusvõime on üsna piiratud. Kõik täiendused on teretulnud!

Palju edu ja külma närvi kõigile eksaminandidele! Äkki Ligi ikkagi tuleb.

4 comments:

 1. Minu lemmik on pärlendama.
  Palju edu eksamitel!

  ReplyDelete
  Replies
  1. Jah! Tõepoolest! Lisasin selle listi, sest sõna on minu arvates samuti imeilus.
   Suured tänud!

   Delete
 2. Viimane lootus kaob pärast Ligi tervitust raadio teel! Aga tõesti ilusad sõnad!

  ReplyDelete
  Replies
  1. ...ja lootus kadus pärast ta viimast lauset! EI saanud sellest kahjuks asja tõesti.
   Aitäh!

   Delete