September 25, 2016

Mr. Rochesteri jälgedes

Sel reedel lasin esimest korda üle norra keele. Väga suurtes süümepiinades ma seetõttu ei vintsklenud, sest plaanisin kaht pikka päeva mägedes norrakate keskel. Nõnda sündiski: seltsiks oli meil veel ohtralt maitsvat toitu, veini, kitarr ja kaardid. Ööbisime ühes neist Norras laialt levinud punasestest hüttidest, mis on varustatud voodite, kööginõude, toidulaua ja palju muu tarvilikuga. Uksed on valla kõigile saabujaile: lihtsalt tule, ole ja naudi, lahkudes jäta raha piluga kasti. Süsteem toimub puhtalt usalduse baasil - näib, et edukalt. 
Inimesed, kellega trippima läksin, pärinevad üliõpilasorganisatsioonist nimega FIVH (Framtiden i våre hender - tulevik meie kätes). Ma ei jõua ära rõõmustada, et paar nädalat tagasi sinna oma jala tõstsin (õigemini leidsin oma tee nende ukse taha Bergeni toidufestivali kaudu). Esiteks juba puhtalt sel põhjusel, et olen tänu organisatsioonile tutvunud paljude toredate norrakatega. Teiseks on mulle äärmiselt südamelähedane nende keskkonnasäästlik ideoloogia. Eks iga organisatsiooni liige ole läbinisti huvitav isiksus ja omaette maailmaparandaja - kes riidest kotiga poodleja, kes õiglase kaubanduse toetaja, taimetoitlane, dumpster diver... Paljud aga kõike eelnevat. Üle ühe teisipäeva toimub näiteks supermarketitest müümiskõlbatu (ent täiesti okei!) toidu küsimine ja sellest rikkalike õhtusöökide valmistamine, samuti on organisatsioonil käpp sees ühes küpsetisteketis, mis varustab neid päeva lõpuks müümata jäänud vegan kaneeli- ja rosinarullidega. 
Alati leidub neil mõnd luksuslikumat sorti Fairtrade-šokolaadi, orgaanilist pähklivõid, lademetes teesorte ja puuvilju. Ja kas ma juba mainisin kaneeli- ja rosinarulle???
(Selguse mõttes toonitan siiski eraldi, et tegemist pole vaid organisatsioonisiseste söögiorgiatega: korraldatakse sündmusi ka laiematele ringidele, astutakse üles messidel ja festivalidel, võisteldakse selles, kui palju keegi säästa/taaskasutada suudab. Järgmine suurem üritus saab olema kolmapäeval toimuv clothes swapping party Bergeni ökonädala raames.)
(Aga ühist söömist (ja hulgaliselt ahvatlusi!) on ikka palju, nii et võib-olla polnud FIVH'iga liitumine oma keha tegelike vajaduste ja limiitide kuulamise seisukohast just mu elu kirkaim mõte...)
Aga tagasi meie väljasõidu lainele! Ilm meid ei hellitanud, ent seda mõnusam oli teha koldesse tuli, panna gaasipliidile podisema mehhikopärane riisi-oapada ja rammestunult tiksuda...
Tegelikult pistsime oma nina ikka hütist välja ka ja käisime karget põhjatuult trotsides matkamas. Olen juba varem kirjutanud, et siinne udu, metsa ja mägede kooslus toob mulle automaatselt silme ette kaadrid "Videvikust" - seekord sain aga täiesti uue kogemuse osaliseks. Armutu, trööstitu ja halastamatu maastik meenutas mulle üks ühele janeaustenlikku hüljatud hingede soigumispaika: üle mäenõlvade kaikuvas tuules võis peaaegu et kuulda hingevaevast nõretavat hüüet "Jane, Jane!" Ma polekski vist olnud eriti üllatunud, kui järgmise käänaku taga tõkestanuks meie tee mister Rochester. Või vähemalt mister Darcy. 
Samuti sobinuks meie teekond minu arvates imehästi mõne Briti sarja (à la "Downton Abbey", "Maahaigla") võttepaigaks - kas pole mitte tõsi?
Mõningatele väikestele (lambad teel) ja suurematele (käsi laiutav bussijuht, kes algul väitis, et ma ei mahu peale) viperustele vaatamata jõudsin täna õhtul õnnelikult ja ühes tükis koju. 
Kohe-kohe kustun oma voodisse ära ka, viimaseid sõnu tipin juba pooleldi unes. Nägu õhetab, täpselt nagu oleks täiega päikest saanud!

2 comments:

 1. Maris, ma tean, et Norras on kõik kallis ja värki, aga piltidelt jääb mulje, et sa täitsa kodutu. Praegu on jah tore seal mägedes matkata, aga varsti läheb ju külmaks!!! (jk tegelt ma kade)
  PSS!!! 11 päeva veel!!!

  ReplyDelete
  Replies
  1. Haha, ära muretse, tegelikult on mul kodu täitsa olemas ja radikas ka ja kapp sööki täis - ei ole nii hullu midagi, et teid Anuga ööseks lageda taeva alla jätan :D (kui te muidugi ise just sellist karget tõelise Norra kogemust ei nõua)

   Delete