October 7, 2016

Kuidas Norras eelarves püsida

Täna midagi mu ma-olen-vaene-kui-kirikurott-sarjast.
Tunnistan ausalt, et augustikuus Norrasse lennates pelgasin väga, et septembriks ulub mu rahakoti vahel tuul, sest tudengipõli+Norra ei tundunud väga pillamisalti kooslusena. Nägin juba vaimusilmas, kuidas endale pärast ühikast väljatõstmist viimaste kokku kraabitud kroonide eest magamiskoti soetan ja jõuludeni rottide seltsis silla all aega veedan. Esimene käik toidupoodi kinnitas mu kahtlusi: 39 krooni (~4,4 eurotühe avokaado eest?!?
Nüüd hingan aga kõvasti rahulikumalt, sest olen endale sisse juurutanud elustiili, mis võimaldab mul väga säästlikult hakkama saada, olemata seejuures kasin. Septembrikuu majandusaruanne näitas kokku lööduna väiksemaidki numbreid kui mu tavapärane kuu Rostockis (ja Rostock on ometi Saksamaa mõistes odava elu meka (järeldus: priiskasin seal julgemalt))!
Panen oma senised nõksud ja tähelepanekud kirja ka - ehk pakub kellelegi huvi. Kõik on mõistagi puhtsubjektiivne ja tugineb iseenese väikesele mättale!

Nii et kuidas siis ikkagi Norras eelarves püsida?

*Kasuta ära fakti, et sotsiaalmeedia teab sinu kohta nagunii kõike - suru oma jalg uue uudisvoo ukse vahele ja kindlusta endale pidev kohalike (tasuta/odavate) sündmuste sissevool, laikides näiteks erinevaid lehti.
(Teate ju küll, kuidas targeted advertising töötab - näiteks pärast meie maguskartuli friikate õhtusööki, mil olime muuseas rääkinud vahvlite ja pruuni juustu kooslusest, möödusid Facebookis järgmised paar päeva erinevate maguskartuliretseptide ja pruuni juustu reklaamide tähe all. Mis veel kõhedusttekitavam, pärast eelmise nädala ökohommikusööki, mil olime kahe sõbrannaga juttu teinud (ainult juttu teinud!!) organic cup'ist, hüppas seegi kohe mu uudisvoogu.)
Ehkki mind ei täida just õndsusega mõte sellest, kuidas mingid võimsad ninamehed kuskil kõrgemal täpselt teavad, kus olen, mida teen ja mis on tõenäoliselt mu järgmine samm, olen nüüdseks oma deviisiks võtnud mis-sinna-siis-ikka-parata-suhtumise. Vähemalt tean laupäeval kabareed vaatama minna.

*Ole vabatahtlik - seda juhul, kui soovid alternatiivselt festivale/messe kogeda ja muidugi süüa. Õllefestivalist kirjutasin siin ja kui läheb plaanipäraselt, pääsen Bergen International Music Festival'ile ka.

*Jää truuks odavatele toidupoekettidele (Rema1000 ja Kiwi), osta nende omatoodangut. Ära tõsta kunagi oma jalga Menysse (mis väga mugavalt asub otse meie ühika kõrval).

*Muuda oma harjumusi. 39kroonine avokaado kuulub nüüdsest luksuskaupade hulka, ehkki Rostocki perioodil sai avokaadot söödud vähemalt 2-3 korda nädalas. Samamoodi kurk ja tomat: toiduained, mis lapsepõlvest saati iseenesestmõistetavana iga roa peale, sisse ja kõrvale on kuulunud. Aga tuleb välja, et saab ka teisiti (vaata järgmist kaht punkti).

*Võidutsegu külmutatud köögiviljad ja marjad! +Kaunalised nagu oad, läätsed ja kikerherned, mis on ilma naljata odavaimad tooted kõigis poodides. Nendele toetub mu põhimenüü.

*Mine kaasa hooajaga. Igal nädalal hinnatakse köögiviljade seas alla midagi uut. Nii troonibki ühel nädalal mu toidulaual brokoli, teisel peet, kolmandal lillkapsas. Hetkel hävitan üht kapsapead.
Sama lugu puuviljadega. Eelmisel nädalal skoorisin Remast üheksateistkümne krooni eest kilo Norra kohalikke maheõunu - järgnenud rahulolu on keeruline sõnades kirjeldada.

*Leia omale emafiguur. Minul käis see eriti hõlpsasti: liitusin Eestlased Bergenis kommuuniga ja kirjutasin adminile, et olen kohe-kohe Bergenisse ülikooli tulemas ja kas ta, palun väga, saaks mu liitumistaotluse vastu võtta. Tema vastas, et töötab ka ülikoolis, astugu ma aga läbi. Nii kõik algaski. Kuulnud, et otsin endale joogamatti, kaevus ta keldrisse, tulles lagedale enda omaga; minu härda seljakoti palve peale andis ta lahkelt sellegi minu valdusesse. Veel enam: et kõnelesin meie ühisel õhtusöögil vist liigagi hingestatult oma vaimustusest punapeetide vastu, ulatas ta mulle kotitäie neidki kaasa. (Katrin, kui sa seda lugema peaksid, siis tea, et ma ausõna ei sõlminud sinuga tutvust eesmärgiga koonerdada + vanemate generatsiooni sind ka ei paiguta. :D)

*Ära söö väljas, kui ei taha kohvi ja kaneelirulli eest välja käia 12 euro ringis. Keeda endale parem hommikul kaerahelbepuder kaasa ja võta karbiga mõne mäe otsa. :)

*Dumpster diving. Tõstan käe ja tunnistan, et jah, olen võtnud küll mõnel korral supermarketite poolt müümiskõlbmatuks tunnistatud toitu, kusjuures mitte ainult mõttega säästa - olen vahepealse ajaga lihtsalt kõvasti rohelisemaks muutunud ja rakendanud esimesi meetmeid keskkonnasõbralikuma elu poole rühkimiseks. Natuke lisainfot neile, kes mind nüüd rämedaks prükkariks peavad: dumpster diving ei tähenda roiskunud vaklade alla mattuva liha kallal solberdamist ja hallitanud leivakoorukeste närimist. Armas taevas, ei!! See tähendab, et lähed ja valid kümnete kilode banaanide seast, millest ükski pole veel piisavalt pruunitäpiline, et lähema nädala jooksul banaanileiva sisse pretendeerida, ja vaatad, mida veel võtta saab: minul on näkanud näiteks üliküpsete mangode, täiesti terve ananassi, pakendatud* viinamarjade, viigimarjade, kirsstomatite ja õuntega...
*Kuigi ise poes käies väldin kategooriliselt pakendatud tooteid, siis juba ära visatud pakendeid lubab mu filosoofia võtta küll.
Martin arvas, et olen hipi.
Võib-olla natuke tõesti. Sellega seoses ka viimane nõuanne:

*Ära nõua palju ja naudi lihtsat elu! Peace, love, zen.

2 comments:

 1. Aitäh nõnda heade tähelepanekute eest! Õpin ise küll TTÜs aga pean ka tõdema, et kõike kulub kuidagi väga palju. Näiteks imestan ma siiani kui palju ma poest puu- ja juurvilju ostes neid paganama kilekotte omale ühikasse kokku olen kahe kuuga suutnud vedada. :D
  Aga tegelikult oleks mul Sulle üks küsimus ka, nagu ma olen aru saanud, siis pead Sa kuueelarvet excelis. Kui tohib küsida, siis milline see Sul välja näeb? Ma ise üritasin ka algul eeskujulikult majandada ja kõike kirja panna, aga tegin oma tabeli vist liialt täpse, et peale kaht nädalat ma enam ei viitsinud seda avadagi. No ja nüüd ma istun ja mõtlen, et milline siis üks hea tabel välja peaks nägema. Seega kui Sa sooviksid jagada seda, milline Sinu exceli tabel välja näeb, siis ma oleksin väga väga tänulik. :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Heihei, minu tabel on samuti aja jooksul lihtsustunud: kui alguses panin sinna sendi täpsusega kirja kõik väljaminekuid ja arvutasin igasuguseid bilansse ja koostasin isegi eeldatava prognoosi uueks kuuks (haha, jaa!), siis nüüd koosneb see kolmest tulbast, millest igaüks etendab üht kategooriat: TOIT, TRANSPORT ja OLME. Iga tulba taga on omakorda tühi tulp, et kuupäev kirja panna (ma ei tea, see vist tegelikult ei olegi üldse vajalik, aga mul on algusest peale harjumus sees, kuna mu loogika ütles, et kui kuu lõpus kulme kergitama peaksin, et kuidas küll ühel korral toidupoes nõnda palju laristasin, siis ehk aitab selgust luua asjaolu, et järgmised nädal aega ma poes ei käinud :D). Ma loodan, et sellest oli abi, kui tahaksid aga ikkagi oma silmaga näha, siis kirjuta mulle näiteks feissi. :)

   Üldiselt on nüüdseks kõik paika loksunud, toiduraha püsib enam-vähem stabiilsena ja muud kategooriad tegelikult samuti. Exceli tabelil on rohkem sümboolne väärtus, kuna aiman suuresti, palju enda majandamiseks vajan. (Ma arvan, et kui Sina oma Exceli tabeli juurde jääma peaksid, siis paari-kolme kuu pärast on Sulgi pilt selgem!)

   Delete