November 3, 2016

Dumpster diving

Ehkki ma ei tähelda enda juures jooksvalt drastilisi muutusi, olen üpris kindel, et ühe aasta tagusel Marisel oleks mõningasi raskusi praeguse äratundmisega. See oleviku-Maris ei ole mitte ainult kirglik taimetoitlasest toidufanatt, kelle päevased mõtted tiirlevad maitsvate õhtusöögikatsetuste ümber (maguskartulikarri, peedikotletid, riisi-brokoli-oapada) ning kes kombineerib omavahel veidraid (kuid taevalikke!) maitseid nagu näiteks küpsetatud kaalikas+õun+maapähklivõi (!!); ta on ennekõike haaratud toiduraiskamise ja jätkusuutlikkuse temaatikast, millega kavatseb siduda oma tuleviku.
Oma salajastele tulevikuplaanidele heidan aga valgust ehk kunagi hiljem. Täna soovin lahata üht keskkonnasäästliku ideoloogia ja toidu raiskamisega tihedalt seotut teemat. Ilmselt juba aimate, millest juttu tuleb - aga otse loomulikult dumpster diving'ust!
Minu esimene otsene kokkupuude dumpster diving'uga leidis aset umbes aasta eest Saksamaal, kui mu toonane müstiline korterikaaslane sisse sadas ja teatas, et minu ülesandeks on ära süüa see tähtvili, mille ta endaga kaasa tõi, teadmata, kas ja kuidas see talle maitseb (ei maitsenud). Lõikasin endale viisakusest paar viilu ja viskasin ülejäänu minema. Tundsin end kuidagi räpaselt.
Olen prügikastides sonkimist seostanud siiamaani ikka kasimatuse ja vaesusega. Seetõttu valdas mind esimest korda prügikasti kaant avades uudishimu kõrval segu piinlikkusest ja häbist...
...mis hajus, kui nägin äravisatud toidu kvaliteeti. Esimest ananassi kotti pistes pidasid mus võitlust kahetised tunded: ühelt poolt mõistagi joovastus tasuta saadud kraamist ja säästetud kopikast, teisalt sügav nördimus, et minu säärane skoorimine üldse võimalikuks on osutunud (tähendab see ju, et toiduketid viskavad ära täiesti söömiskõlbulikku toitu).

Just trots sellise raiskamise vastu on ärgitanud mind üha enam avastama dumpster diving'u kirevat maailma. Olen nüüdseks saanud üle ka mentaalsest prügikast-tähendab-midagi-räpast-tõrkest ja mõtlen prügikastidest pigem kui konteineritest (mida nad tegelikult ju ongi, kui võtta arvesse tõsiasja, et neisse tõstetakse vaid ajutiseks kaubandusliku välimuse minetanud kraam, enne kui see edasi teisaldatakse).
Ma pole sugugi üksik veider hunt dumpster diving'u maailmas: kui silmad-kõrvad lahti hoida, leiab palju noori inimesi, kelle jaoks on dumpster diving omaette elustiil. Pesitsen nüüdseks mitmes kohalikus dumpster diving'u Facebooki grupis ja ahhetan fotode peale, mis sinna postitatakse. Kõige tihemini ilmub pilte ikka puu- ja köögiviljade lademetest, kuid just hiljuti lisas keegi pildi üheksakümnest (!!) suurest šokolaaditahvlist ja 16 kilost piparkookidest...
Pudrupidu. Dumpster-banaan, mango, pirn ja viigimarjad:
Ma ei salga, et arvestatava tõuke dumpster diving'uks on andnud ka Norra kurikuulsad hinnad. Kui võtsin aprillikuus vastu otsuse hakata oma keha eest paremini hoolt kandma ning ainult värsket, puhast ja töötlemata kraami suhu pistma, pidin õnne tänama, et pesitsesin Rostockis, odava elu mekas. Ostsin seal kilode viisi värskeid marju, puu- ja köögivilju, nii et silm ka ei pilkunud, ja peaaegu et kolisin oma lemmikusse ökopoodi, kus käisin nuusutamas eksklusiivsemaid teesorte ja uurimas kõiksuguseid goji-marju ja tšiiaseemneid.
Norras kõndisin algul ökopoodidest kauge kaarega mööda. Toidupoes panin värsked mustikad kohe käest, vilistasin tomatite peale ja suundusin külmletti, et endale uus porgandi-herne-maisisegu soetada. Nüüd aga, mil olen värske kraami hankimisele leidnud äärmiselt ägeda alternatiivi (sest tõepoolest, konteinerite kammimisega kaasneb alati väike adrenaliinilaks ja ootusärevus), kulub toidupoes müstiliselt vähe raha. Lausa nõnda vähe, et olen hakanud taas tundma huvi ökopoodide sortimendi vastu. Joon luksuslikumat teed ja söön kallimat pähklivõid. Ning ikkagi ei kulu teab mis palju! Mõtlesin huvi pärast novembrikuu jooksul jälgida, kui vähe on võimalik toidule kulutada - ilma end mingilgi viisil piiramata või keelamata. Kui mu vaatlus õnnestub ning pean seda piisavalt põnevaks, katsun kuu lõpus ka ühe numbritest koosneva postituse teha.
Hindade näitlikustamiseks: alumisel pildil on esindatud kiire oa-pastasegu, mille segasin eelmise õhtu maguskartulikarri ja salatiga. 
Omakulu: punased ja valged oad (kõige odavamad tooted poes!), pasta (Rema1000 omatoode, nii et samuti hinna poolest peaaegu muidu saadud), jupp ingverit, karri (Eestist kaasa võetud), veerand maguskartulit.
Tasuta saadud: külluslik salatisegu, millest lõviosa moodustab iga endast lugupidava instachick'i must-have kale ehk lehtkapsas (tõin selle 1. novembril aeguma pidanud paki sama kuupäeva õhtul), porgand, tomat (luksuskaup), kurk (luksuskaup), herned (luksuskaup).
Nende näitajate põhjal järeldan, et olen ikka päris hea elu peal: söön nagu kuninga kass, kulutan nagu kirikurott. 
Aga hügieen?! Eks igaüks peab ise teadma, kus ta piirid asetsevad. Muuseas, minul on need aja jooksul laienenud: kui algul oli minu jaoks okei võtta paksukoorelisi puuvilju (banaan, apelsin) ja näiteks plastkarbis ühe-kahe lödi tomatiga tomatikobaraid, siis nüüdseks pole mul probleemi kotti pista ka lahtisena ära visatud porgandeid või õunu. Kodus uhan kõik korralikult kuuma veega üle ja voila! Samas lahtiseid viinamarju, ploome, seeni või maasikaid ma (vähemalt seni veel) võtta ei söandaks.

Ja mida kõike prügikastidest siis ikkagi leida võib?! Mul on koos paari sõbraga välja kujunenud kaks lemmikut dumster-poodi, kus aeg-ajalt kontrollimas käime. Seniste kogemuste põhjal võin kinnitada, et banaane leidub alati! Kusjuures ma ei teinud nalja, kui ühes varasemas postituses mainisin, et dumpsterdiver'ina saad valida kümnete kilode banaanide seast, millest ükski pole piisavalt pruunitäpiline, et lähema nädala jooksul banaanileiva sisse pretendeerida... Loodetavasti annab ülemine pilt sellele ka tõestust. Tavaliselt näkkab ka erinevate köögiviljadega nagu brokoli, kurk, tomat ja porgand (alles hiljuti avastasime prügikasti täis kiloseid kartulikotte), puuviljadest on tihti esindatud mangod, tsitruselised, õunad, viinamarjad, ananass... Mul on vedanud ka papaia, piraka arbuusi, viigimarjade ning luksuslike kiivimarjadega (mis on nagu väikesed rohelised kiivimaitselised tammetõrud).
Olen siin juba põgusalt juttu teinud FIVHist, keskkonnasäästliku ideoloogiaga organisatsioonist, millega sügise hakul liitusin. Sealsete maailmaparandajetega korraldame homme suure dumpster feast'i, mis kujuneb loodetavasti piisavalt edukaks, et sellele eraldi postitus pühendada. Oleme juba supermarketitega läbirääkimisi pidanud, et nad tänase toidumoona konteinerisse lennutamise asemel meile annetaksid, ja sõidame õhtul noosile järele. Homme vahetult pärast loengut liitun teistega kuuma pliidi taga ning plaani kohaselt on neli-viis tundi hiljem laud seitsmekümne viiele hõrgutiste all lookas.
Bergenis pesitseb ka väga sarnase põhimõttega Folkekjøkken, mille eestvedajad valmistavad igal kolmapäeval supermarketitest kogutud kraamist suure õhtusöögibufee, mida võib igaüks minna nautima 50 krooni (5,5 euro) eest. Mul pole endiselt õnnestunud sinna luurele minna, ent teen selle kindlasti lähinädalail teoks ja annan ka blogi kaudu märku!

Mul puuduvad kogemused dumpster diving'uga Eestis, kuid olen kuulnud, et see olevat pea võimatu. Kel huvi, võib vaadata seda Ringvaate klippi alates 16. minutist, mis annab üpris hea ülevaate Eestis valitsevast olukorrast prügikastimaastikul. Ehk aitab see ka mõnd skeptikut veenda, et kõik, mis maandub toidupoe konteineris, ei pea omandama automaatselt fuihh-kui-rõve-staatust.

Mina olen igatahes oma praeguse elustiiliga väga rahul! Vaene tudengipõli + imeline, kuid kallis Norra + keskkonnasõbralikum mõtteviis passivad kuidagi äärmiselt kenasti kokku. Peace, love, zen. :)

6 comments:

 1. Just finished with my container rental company atlanta. All gone perfectly. Dumpster was provided and picked up on time. The motorists we polite, the customer services on the phone were exceptional way too. I would personally utilize them once again.

  ReplyDelete
 2. 20 yard dumpster company augusta
  The writer understand better the mind of people what they want to learn through their writing therefore this article is outstanding. Thanks!!!

  ReplyDelete
 3. I continuously continue coming to your website once more simply in case you have posted new contents.
  10 yard dumpster company montgomery

  ReplyDelete
 4. You have touched good quality points here. In whatever way continue writing.
  trash bin rental boston

  ReplyDelete
 5. This text may be value everyone’s attention. How will I learn more?
  product ui

  ReplyDelete