October 15, 2018

Pildistada või hetke nautida?

Selline hamletlik küsimus mõlgub viimasel ajal mu peas üha rohkem. Nagu te ehk teate, olen hingelt kirglik pildistaja. Samas leian end mõnikord viivudes, mis on niivõrd magusad, et kaamera väljavõtmine tekitab natuke häbi - reeturlik katikuklõps rikuks kogu hetke maagia. Selline piinlikkus kaasneb teinekord ka püüuga mõtteid sõnadesse valada (ikka lähevad kõik olulised nüansid ja varjundid kaduma, nii et lõpptulemuseks on kõvasti banaalsem versioon sellest, mis algselt meeles mõlkus, teate ju küll). See pole just kõige õnnestunum võrdlus, millele olen elu jooksul tulnud, ent ehk ajab asja ära.
Samas olen omal nahal kogenud, et fotod taaselustavad mälestusi. Kui tore on fotode najal ajas tagasi rännata, nostalgitseda ja rõõmustada! Hinges kripeldab kahtlus, kas need mälestused säiliksid ka siis, kui puuduks neid äratav pildimaterjal.
Ma kardan unustada. Hirmsal kombel. Mingis mõttes on mu kirg fotograafia vastu (kõigi muude põhjuste hulgas) ajendatud püüdlustest oma elu arhiveerida. Et need värvid, lõhnad ja helid saaksid mingilgi kujul jäädvustatud - olgu siis pealegi visuaalse pildimaterjalina. Pikslitesse pakituna ootavad nad siis kannatlikult JPEG-(eredamad neist isegi RAW-)formaadis, kuni nende juurde naasen ja ajas tagasi uitan. Tänane blogipostitus kannab mu mõtted tagasi eilsetele varahommikustele Laeva soo radadele, näiteks. Nägime emaga kampa tetresid ja kella kümneks hommikul oli meil juba 75% päevasest sammunormist läbitud.
Tänane meeleolumuusika on ajendatud laupäevaõhtusest Kaisa autorikontserdist Fahrenheit 451 raamatutoas. "Üheksandaks laineks" kujunes mingil seletamatul põhjusel suvise Sloveenia reisi ajal minu ja Liisi põhilauluks, mistõttu oli väga liigutav seda nüüd tagantjärgi laivis kuulda. Fahrenheiti raamatutuba meenutas kangesti Sigatüüka raamatukogu ja mõistagi mu tulevast kodu - on lausa patt, et ma polnud sinna varem sattunud! 

2 comments:

  1. Tead, kui pildistamiseks on nii palju annet antud nagu sulle (sest pfft mis on oskused ja töö), siis tuleb ikka jäädvustada!

    ReplyDelete
  2. Hahahahaa, sul on ikka annet mu siseheitluste äärmiselt lihtsas lahendamises!

    ReplyDelete