December 13, 2018

Segane emojimaailm + minu 2018. aasta enim kasutatud emojid

Järgnevat postitust lugema asudes tasub endale teadvustada, et teema, mida ma kohe-kohe lahkama asun, on nii pseudo kui veel üldse olla saab. Mõistagi ei ole see päris probleemide - haigused, sõda, nälg, surm - kõrval mainimist väärtki. Ja ometi kirjutan ma sellest, sest miks mitte natuke muiata. Ehk on keegi veel leidnud end arusaamatustest, mille on põhjustanud vastastikune vääritimõistmine netikommunikatsioonis.

Usun, et pea kõik*, kes igapäevaselt sotsiaalmeedias suhtlevad, on täheldanud, et sõnumite saatmine on peen kunst. Mitu "ha"-d keegi "haha"-sse kirjutas, kas "ok" lõppu lisati punkt või mitte, kas sõnum seen'iti lihtsalt ära või reageeriti sellele poolehoiu märgiks ka püstise pöidlaga... 
Vale emoji valikuga võib nõnda puusse panna, et ilmaasjata ei ilmu turundajatele suunatud sotsiaalmeedias navigeerimise teejuhte nagu seeni pärast vihma, nt The Definite Emoji Guide for Social Media Marketers ja 7 Ways to Use Emojis in Social Media Marketing
*Üheks erandiks on kindlasti Marco, kes kuulas mu juttu lahtise suuga ja väitis, et ta pole elu sees sellistele mõtetele aega raisanud...

Igapäevaelus ma seda keerukust reeglina ei märkagi - suhtlus omaealistega sujub nõnda orgaaniliselt, et mul ei teki tahtmist juukseid katkudes endalt küsida, mida kirjutaja silmas pidas. Mulle tundub - mõistagi üksnes nende suhtlusringide põhjal, milles ma ise figureerin -, et meie generatsioon, mille tähistamiseks on loodud suisa termin digital natives, peab üldjoontes* viisakalt kinni sotsiaalmeedia kirjutamata reeglitest, st ei kirjuta "ok" lõppu seda paganama punkti ega kasuta üleliia tihti passiiv-agressiivse alatooniga ":)"-emojit, jättes vestluspartneri maadlema mõttega, kas kirjutaja on solvunud või mitte. 
*Ometi näib mulle ka - jällegi üksnes iseenda subjektiivsele kogemusele tuginedes -, et juba paariaastane vanusevahe sotsiaalmeedias on kirjutamisstiili seisukohast kriitilise tähtsusega ja võib tugevasti mõjutada vastastikust arusaamist. Samuti kujundavad meie emojivalikuid isiklikud eelistused ja hoiakud - mulle näiteks ei istu, kui vestluspartner kasutab liiga tihti punastavat naerusmaili, kuigi paljud peavad seda tõenäoliselt armsaks ja turvaliseks poolehoiu märgiks.

Kõik muutub, kui mängu astuvad digitaalsed immigrandid - enne 80ndaid sündinud isikud, kes pole tehnoloogiaga sünnist saati sina peal olnud (link). Siis saab nalja. Muidugi mitte alati - tean omast käest digitaalseid immigrante, kes haldavad sotsiaalmeediat paremini kui ma ise. Aga mu ema emojivalikud Whatsappis toovad muige suule küll. Teinekord võtab minus maad suisa kahtlus: äkki ta hoopis trollib meid kõiki????
Siinkohal mõned vahvad kuvatõmmised Pedaja pere vestlusest.
Meenub ka heldimuspisaraid silma toov lugu sõbranna emast, kes tavatseb iga sõnumi lõppu kirjutada "ema." :') 

See selleks. Loo tuum on järgmine: kui emaga suheldes tekitab minus enamasti küsimusi emoji enda valik - nt "siin on nii soe" ja arbuusiviil -, siis hoopis rohkem segadust võib külvata fakt, et erinevate platvormide emojid pole üks ühele samad. Mäletate veel seda õndsat aega, mil iOS'ist saadetud grimass ilmus teistel platvormidel naeratusena ja Samsungist saadetud naeratus paistis kõikjal mujal silmapööritusena? Need segased ajad hakkavad vist meie kõigi õnneks lõpule jõudma: 2018: The Year of Emoji Convergence? 

Näiteks soostus Apple 2016. aastal grimassi naeratusega asendama, et teiste platvormidega paremini sobituda.
Allikas: link
Samuti on täieliku uuenduskuuri läbi teinud tantsija emoji - Apple'i mõjul on ülejäänud platvormid vaikse ohkega nõustunud, et tantsija tähendab just punase kleidiga siredasäärelist naist. Allpool tantsija emoji evolutsioon:
Allikas: link.

Apple asendas ka 2016. aastal püstoli emoji mängupüssi emojiga, Samsung järgis 2018. aastal Apple'i eeskuju. Ka Whatsappi 2017. aastal avaldatud emojide listis, mis - tõsi küll - tugineb suuresti Apple'i listile, asub päris relva asemel mänguasi. Jääb üle vaid oodata, kas teised platvormid võtavad uuenduse omaks või mitte. Mul isiklikult on sellest natuke kahju, sest naeratava näo ja relva kombinatsioon oli päris kasulik, kui oli tarvis edasi anda eksamieelset meeleolu, näiteks.

Ei saa väita, et 2018 oleks mu emojikasutuse koha pealt revolutsiooniline olnud. Ikka suuresti need samad vanad lemmikud, mis kõikjale sobivad: päikeseprillid iroonilise väite taga, pingul biitseps vestluspartnerile edusoovimise taga ja läikega süda kiindumusavalduse või meelit(at)use taga. Mõned uued tulijad siiski olid: helkivad tähed/haldjatolm (listis esimene) ja hundiratast viskav poiss. Siinkohal jagangi teiega emojivalikut, mis oli mul sel aastal Whatsappis "hiljuti kasutatud" lahtris alati käepärast.
Loodan väga, et 2019 toob endaga kaasa vähem segadust ja rohkem mõistmist! Ja WhatsApp võiks oma hundiratta emojit veidi korrigeerida.

No comments:

Post a Comment