May 6, 2019

Petrooleumist, porganditest, kõhurääkimisest ja rebastega kinnastest

Veetsin nädalavahetuse maal vanaema juures. Juubeldasin hinges, et ilm oli nõnda trööstitu, märg ja sombune - nõnda ei tundunudki ärajäänud öölaulupidu teab mis suur katastroof. Samas pani vihm põntsu ka aiatöödele. Proovisime küll siit-sealt midagi nokitseda, kuid lõpuks leidsime end ikka kasvuhoones kössitamas, mina, Marii, ema, tädi ja vanaema, kraed üles keeratud ja käed taskus. Täpselt nagu jaanipäeval, ainult et ilma sääskedeta.

Vanaema meenutas, kuidas vanaisa olnud omal ajal kuskilt kuulnud, et petrooleum paneb porgandid mühinal kasvama, niisiis uhanud ta kanistritäie kange kraamiga kõik porgandid hoolikalt üle. Selleks hetkeks olnud porganditaimedel juba väikese sõrme suurused porgandid küljes, kuid petrooleum teinud kõik maatasa. Vanaema lohutanud ennast, et vähemalt istutas ta tol aastal esimest korda porgandeid ka teise salajasse peenrasse, nii et kõik polnud veel kadunud, kuid vanaisa olnud suures tegutsemistuhinas salapeenra asukohagi välja nuuskinud ja petrooleumisse uputanud. 
(Tundsin teema vastu sügavamat huvi ning leidsin väikese veebiotsingu tulemusena 30. mai Päewalehe 1939. aastast, mille saab alla laadida siit. Tsiteerin: "Lehekirbu kahjustuse ärahoidmiseks tuleb porgandeid pritsida petrooleumi emulsiooniga. Petrooleumi emulsiooni valmistamiseks võetakse: petrooleumi 400 gr, rohelist seepi 100 gr, piima 300 gr ja vett 10 liitrit. Sellest saab 10 liitrit emulsiooni." Tundub, et vanaisal jäi see lahjendamise osa kuulmata...)

Kui vanaema hääles kõlas seda aastakümnete tagust seika meenutades veel endiselt nördimust, siis mina ja ema naersime laginal. Meile meenus üks hiljutine juhtum isaga, mitte küll võrreldav petreooleumi ja porganditega, kuid siiski päris hea. Tormas teine siis ühel õhtul uksest välja, ise ähmi täis, et enne toidupoe sulgemist hommikuks leivapäts haarata. Hüüdsin talle järele, et ta võtaks natuke ingverit ka, mul kurk haige... "Ei oska mina sulle ingverit tuua," ajas tema vastu, kuid minu ilusa paluni peale tõmbas ometi ukse enda järelt kinni ja läks. Poest tagasi, küsis oma kelmikas-klassikalise "kas siin peres häid lapsi ka on?" ja viskas mulle sülle kilose ingverikoti.
Oleme Mariiga endid viimasel ajal Darci Lynne'i etteastetega lõbustanud - ehk mäletate veel kõhurääkijat, kes võitis kaks aastat tagasi Ameerika talendisaate? Mariis on igatahes Darci eeskujul maad võtnud tung omandada kõhurääkimine peensusteni. Eile ta harjutaski "Musta kassi tangot", turban peas, ning käskis jälgida, ega ta huuled ei liigu.

Sain endale kevadlaadalt maailma armsaimad käpikud: sügavsinised, villased, peal vilditud rebased. Nüüd olengi dilemma ees: ühest küljest tahaks ju kahtkümmet viit kraadi ja päikest, teisalt poleks mul midagi selle vastu, kui oleksin mõnda aega sunnitud käpikuid kandma...

Kel suurem lugemisisu, sellele postituse lõppu ka lugemissoovitus: Your Questions About Food And Climate Change, Answered. Väga asjalik artikkel, mis teeb üksikisiku toiduvalikute mõju keskkonnale ja kliimale puust ja punaseks. Selles on elegantselt vastatud ka ühele mu lemmikküsimustest, nimelt: kas üksikisiku väikesed ponnistused tõepoolest mõjutuvad midagi suuremas plaanis? 
Tsiteerin: "It’s true that one person alone can make only a tiny dent in the global climate problem. It’s just a really huge problem that requires large-scale action and policy changes to address. And food isn’t even the biggest contributor to global warming; most of it is caused by burning fossil fuels for electricity, transportation and industry. On the other hand, if many people collectively made changes to their diets, that could start to add up. Scientists have warned that we’ll need to slim down agriculture’s climate impact in the years ahead if we want to get global warming under control, particularly as the world’s population keeps growing. [---] But experts have also argued that it would make a big difference if the world’s heaviest meat eaters scaled back even moderately, helping to free up land to feed everyone else."
Neljapäeva õhtul kell 20 toimub Vildes ja Vines TarSlämmi finaal, kus minagi üles astun, olete kõik lahkesti palutud!

No comments:

Post a Comment